• 22 824 06 06
  • +48 503 478 455
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-18.00

Przegląd artykułów

Jak prawidłowo dbać o akumulator?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Akumulatory to urządzenia, które od czasu do czasu ulegają poważnym awariom technicznym. Co za tym idzie w pewnych sytuacjach może się stać tak, że akumulator przestanie służyć kierowcy i nie będzie można go zregenerować. Takich sytuacji jest coraz więcej. Zainteresowani powinni więc odpowiednio zadbać o posiadane przez siebie akumulatory, tak aby uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak prawidłowo dbać o akumulator. Nie wystarczy go regularnie doładowywać, trzeba go również odpowiednio podłączyć, gdy dochodzi do wymiany urządzenia.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że akumulatory nie są wieczne i w każdej chwili mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli jednak będzie się o nie dbało, wtedy takie sytuacje powinny być ograniczone do minimum. W pewnym momencie trzeba go jednak będzie wymienić na nowy. Problemy z rozruchem nie zawsze muszą być związane z nieprawidłowo działającym akumulatorem. Lepiej udać się do profesjonalnego serwisu i dowiedzieć się, co w samochodzie nie działa tak jak powinno, zanim podejmie się niewłaściwą decyzję. Może to być problem z poborem prądu lub też niewłaściwa praca rozrusznika.

Kluczowym elementem dla większości osób jest podłączenie akumulatora do ładowarki mikroprocesorowej. Powinna mieć ona wbudowaną funkcję odsiarczania zawartych w akumulatorach płyt. Akumulatory powinny być użytkowane minimum przez 3-5 lat, chociaż trwałość sprzętu zależna jest od wielu różnych czynników. Najczęściej kłopoty z akumulatorami pojawiają się jednak w okresie zimowym.

Problemy z akumulatorami - dlaczego pojawiają się w zimie?

Akumulatory nie lubią zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Obniżone temperatury skracajążywotność akumulatora, jego wydajność nie jest już tak wysoka jak kiedyś, może spaść poniżej poziomu 40 procent. Im niższa temperatura, tym akumulator jest bardziej narażony na szwank. Trzeba mieć na uwadze to, że akumulatorom nie służy również długotrwała bezczynność, więc warto go użytkować jak najczęściej. Przy doborze baterii należy się kierować zaleceniami producenta.

Osoby nie wiedzące jak prawidłowo dbać o akumulator powinny udać się do profesjonalnego serwisu. W okresie zimowym akumulator może nie działać tak jak powinien, a co za tym idzie kierowcy będą mieli problem z rozruchem własnego auta.

Prawidłowy montaż oraz demontaż akumulatora

Jeśli ktoś chce odpowiednio zadbać o swój sprzęt, powinien go poprawnie zamontować oraz zdemontować. Demontaż należy przeprowadzić zgodnie z wytyczonymi zasadami, zależnie od modelu samochodu. Przy wymianie akumulatora nie wypada zresetować ustawień sterowników znajdujących się w aucie. Należy też uważać na przeciążenia i zwarcia.Wymieniane akumulatory w Start Stop oddaje się do utylizacji.

Montażem powinni zająć się doświadczeni fachowcy, tak aby nie było problemów z obluzowaną baterią lub nieprawidłowym przepływem prądu. W niektórych przypadkach konieczne będzie zarejestrowanie dodatkowych sterowników w komputerze pokładowym. Tyczy się to samochodów z systemami Start-Stop. Proces wymiany akumulatora wcale nie musi być zbyt kosztowny, zależy to od tego, kto się nim zajmie. Podczas wymiany największą uwagę należy jednak skupić na tym, aby bateria była idealnie połączona z klemami. W ten sposób zapobiegnie się przerwom w zasilaniu akumulatora.