• 22 824 06 06
  • +48 503 478 455
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-18.00

Przegląd artykułów

Długie postoje pojazdu, jak zadbać o akumulator?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Część z nas użytkuje samochodu sporadycznie, zdarza się, że po postoju dłuższym niż 2-3 tygodnie nasz samochód nie odpala, co robić aby temu zapobiec?

Długie postoje pojazdu, jak zadbać o akumulator?

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale nasz samochód ciągle pobiera prądu, chociażby na podtrzymanie pamięci radia, schody zaczynają się gdy mamy "wypasione" auto z dużą ilością odbiorników to nasze auto potrzebuje na postoju naprawdę duże ilości prądu na przykład, takie BMW potrafi na postoju pobierać około 0.3A co daje nam przez 24 godziny 7.2A czyli z naszego akumulatora ubywa codziennie 7Ah, łatwo policzyć na ile starczy nam akumulator 70Ah, na około 10-14 dni postoju. W przypadku starszych samochodów pobory są mniejsze lub znikome wtedy, samochód możemy zostawić na miesiąc i powinien odpalić. Chociaż nie polecamy nikomu jazdy samochodem w którym akumulator jest rozładowany do połowy, taki akumulator przyjmuje bardzo duży prądy z alternatora po odpaleniu i może to doprowadzić do przedwczesnego uszkodzenia.

Jak temu zaradzić?

  • Najłatwiej odłączyć minusową klemę od akumulatora, niestety wtedy nie działajążadne systemy zabezpieczające jak GPS, alarm.
  • Po dłuższym postoju wykonujemy ładowanie wyrównujące, ładujemy akumulator do pełnego naładowania.
  • Jeśli mamy samochód garażowany to możemy zakupićładowarkę konserwującą np. Victron 4A który będzie dbał o nasz akumulator przez cały okres postoju.